صنایع دستی قلمکاری

هنر قلمکاری یعنی چاپ زدن نقش ها بر روی پارچه میباشد نام دیگر آن چیت سازی است قلمکاری یعنی کار هنری که با قلم انجام میشود، صنایع دستی قلمکاری از مهمترین صنایع دستی اصفهان است که در شهرهای دیگر نیز خواهان زیادی دارد این واژه کاملا فارسی است ولی در زبان هندی نیز استفاده میشود، این هنر در قرن 11 قمری یعنی دوره شاه عباس به اوج خود رسید که با زر و اکلیل هم انجام میشد و بیشتر لباس های زنانه و مردانه با پارچه های قلمکاری دوخته میشد ولی به تدریج با گذشت زمان این هنر تغییر پیدا کرد.

سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، اصفهان را نامزد شهر جهانی قلمکاری به شورای جهانی صنایع دستی معرفی کرده است.

در گذشته بازار قیصریه اصفهان مرکز فروش پارچه ها و صنایع دستی قلمکاری بود، در دوره صفویه تا اواسط قاجاریه صنایع دستی قلمکاری رونق زیادی داشت و گسترش یافت زیرا در آن دوران اصفهان پایتخت ایران بود برای اینکار روی پارچه های پنبه ای و ابریشمی نقاشی میکردند و بعدها با قالبهای چوبی و رنگ های طبیعی این طرح ها را چاپ میزدند نقش هایی که در قلمکاری به کار میرود اکثرا همان طرح های قالی یا کاشی کاری و گچبری و معرق است که از طرح و نقش اسلیمی و گل و بوته استفاده میشود.

بیشتر محصولات و صنایع دستی قلمکاری در کارگاهای تولیدی شهر خورزوق اصفهان تولید میشود و اکثر استادکاران سفره قلمکار در این شهر ساکن هستند زیرا در گذشته به دلیل فراوان بودن آب قنات و زمین های مسطح پارچه های قلمکاری را در کنار قنات پهن میکردند و از آنجا این صنعت در این شهر رونق گرفت.

پارچه

پارچه های قلمکاری معمولا ابریشم، پنبه، چلوار، کتان، کرباس، متقال است چون پارچه قلمکاری حتما باید نخی باشد و رنگ داخل الیاف پنبه بهتر جذب میشود.

انواع طرح‌ها و نقوش

معمولا از مناظر طبیعی شکار و حیات وحش، جانوران، مناظر تاریخی،نوازندگان و شعرا،گل و بوته و اسلیمی،زورخانه،داشتانهای شاهنامه،تصاویر عشاق،وقایع تاریخی مانند عاشورا است.

رنگ

در گذشته از رنگ های طبعی گیاهی،حیوانی و معدنی استفاده می شد اما امروزه به دلیل سخت بودن مراحل ساخت و تثبیت رنگ طبیعی از رنگهای شیمیایی برای طراحی استفاده میشود، رنگ‌های اصلی کار قلمکاری سیاه، قرمز، آبی، سبز، زرد است که از تزکیب رنگ آنها رنگهای فرعی ساخته میشوند.

در هنگام خرید دقت نمایید سفره های قلمکاری که در بازار وجود دارد از رنگ های چینی استفاده شده که بعد از شستشوی پارچه خراب میشود ولی محصولات قلمکار سایت ما از رنگهای اروپایی که تثبیت رنگ عالی دارد و بادوام است تولید شده است.

قالب

قالب را به دلیل انعطاف پذیری و استحکام بیشتر از چوب درخت گلابی و زالزالک می‌سازند برای چاپ زدن برای هر رنگ از یک قالب مجزا استفاده میشود.

مراحل قلمکاری

 1. ابتدا رنگهای لازم برای قلمکاری که معمولا شامل رنگ سیاه، آبی، زرد، سبز و قهوه ای است را آماده می کنند.
 2. یکی از مراحل مهم در قلمکارسازی شستن پارچه یا به اصطلاح گازری کردن است که بعد از آن آهار پارچه از بین رفته و مواد زائد آن بیرون می آید ابتدا پارچه را 5 روز در آب رودخانه زاینده رود می شویند و خشک میکنند.
 3. قبل از چاپ نقش پارچه را در کاسه هایی که داخل آن پوست انار ریخته شده رنگ میکنند این رنگرزی برای زمینه نخودی پارچه است سپس مغز روناس را برای تثبیت اضافه می‌کنند و جوشانده می شود تا رنگ‌ها تثبیت شوند.
 4. بعد از شستشو نوبت به نقش زنی پارچه می‌رسد و صنعتگر با کمک قالب‌های چوبی که هر کدام مخصوص یک رنگ است به چاپ نقش های مختلف بر روی پارچه می‌پردازد.
 5. بعد از نقش زدن با رنگ‌های مشکی و قرمز پارچه را به رودخانه برده ساعت در آب روان می‌شویند تا رنگ‌های اضافی خارج شود.
 6. پس از خشکاندن در هوای آزاد نوبت منگوله زنی یا ریشه تابی است و بعد از آن به بازار عرضه می‌شود.

 

کاربردهای قلمکاری

  کاربری‌هایی که معمولاً برای پارچه‌های قلمکاری در نظر گرفته می‌شود عبارتند از:

 • رومیزی
 • روتختی
 • سفره
 • سجاده
 • بقچه
 • کیف
 • روسری
 • دستمال
 • شال گردن

سفره قلمکار با ابعاد مختلف در سایت موجود میباشد از این سفره ها هم به عنوان رومیزی برای تزیین میز و هم برای سفره میتوانید استفاده نمایید همانطور که میدانید استفاده از پلاستیک در زمان خرید نان سرطان زا است و شما میتوانید یک سفره قلمکار برای این کار تهیه کنید که جنس آن پارچه بوده و سلامتی خود و خانواده را تضمین کنید.

انواع ساک و کیف زیپ دار قلمکار در سایت موجود است که از ساک قلمکار میتوانید برای قرار دادن صنایع دستی مسی و میناکاری که به عنوان هدیه نفیس و ارزشمند برای دوستان و آشنایان خود خریداری نموده اید استفاده کنید و با تلفیق دو هنر زیبای اصفهان سوغات مناسبی از این شهر را هدیه دهید.

صنایع دستی قلمکار یا ساخت پارچه‌های قلمکار یکی از هنرهای دستی ایران است که شهرت قلمکار اصفهان بیشتر از دیگر نقاط ایران است قلمکاری هنر ایجاد نقش بر روی پارچه است و کهن ترین قالب های نقش زدن روی پارچه که در ایران شناخته شده اند، سه قالب تراشیده از سنگ هستند این قالب ها به همراه آثار سفالی سده های چهارم و پنجم هجری در حفاری های نیشابور کشف شده اند.

قلمکاری (یا چیت سازی) هنر چاپ یا نقش زدن روی پارچه است در حال حاضر اصفهان مرکز تولید قلمکاری ایران است که در زمان صفویه پایتخت ایران بود در این دوره بیشتر لباس‌های مردان و زنان از پارچه‌های قلمکاری تهیه می‌شد یک نوع قلمکاری با طرح و نقش خاص خود به نام دلگه برای لباس مردانه و زنانه تهیه می‌شد و از انواع دیگر قلمکاری می‌توان حفره‌ای زر یا اکلیل جیگرانات قرمز و جیگرنات بنفش را نام برد.

سفره هایی که در بازار موجود است از رنگ چینی درست شده که با یکبار شستشو خراب میشود اما ما از رنگ های اروپایی که پایدار است استفده میکنیم.

پارچه قلمکار ترکیب ذوق و هنر و صنعت است خیال انگیز و زیبا است.

به گزارش مهر،رئیس اتحادیه صنایع دستی اصفهان گفت: در سفرهای نوروزی سال 97 بیشترین فروش صنایع دستی اصفهان مربوط به صنایع دستی قلمکاری و ترمه بوده است.

جهیزیه رومیزی قلمکار

فروش پارچه قلمکار

آموزش چاپ قلمکار

قلمکاری

رومیزی قلمکاری

هنر قلمکاری

پارچه قلمکار اصفهان

قیمت پارچه قلمکار اصفهان

آموزش قلمکاری روی پارچه

هیچ محصولی یافت نشد.